Canal-du-Nivernais

Wśród pięknych śródlądowych dróg wodnych Francji Canal du Nivernais oferuje malowniczą trasę rejsu przez bukoliczny, pełen historii krajobraz Burgundii. Pierwotnie stworzona jako droga wodna zasilająca, po której można spławiać drewno opałowe, dziś ma zupełnie inne wcielenie jako popularna trasa nowego rodzaju wakacji na barkach we Francji.

Działająca droga wodna

Canal du Nivernais o długości 174 km służy jako część szerszego połączenia Bourbonnais i Bourgogne między Paryżem a Lyonem. Biegnie z północy na południe między dorzeczem Sekwany (w Paryżu) a Saoną i Rodanem, prawie równolegle do Yonne. Po drodze łączy Yonne z Loarą odpowiednio w Auxerre i Decize. Jego strategiczne położenie nie było przypadkowe, aw 1783 roku rząd francuski zlecił jego budowę jako kanał do transportu drewna opałowego, tak rozpaczliwie potrzebnego mroźnym mieszkańcom Paryża.

Dopiero po wielu latach (w 1843 r.) Został ukończony, ale potem stał się ważnym węzłem komunikacyjnym dla wszystkiego, od drewna i wina po węgiel, kamień i węgiel drzewny. Kanał zasilany jest przez Yonne, a także od północy innym kanałem zasilającym, prowadzącym ze zbiornika Pannecière, przez pięknie zbudowany i podziwiany akwedukt Montreuillon.

Na jego długości znajdują się 122 śluzy i 23 tamy, aw jednym odcinku wykonano trzy tunele z litej skały, aby umożliwić przejście. Podróż przez tunele została opisana jako cisza tak kompletna, że ​​przypomina „ciszę grobową”. Pomimo wspaniałego wyczynu inżynieryjnego wymaganego do ukończenia tego projektu, wiele zamków zostało skonstruowanych zgodnie ze specyfikacjami uznanymi za „niespełniające norm”. Oznaczało to, że przy długości zaledwie 30 m niektóre z nich nie były w stanie pomieścić większych barek, co doprowadziło do spadku użyteczności drogi wodnej.

Dopiero w latach 60. władze lokalne dostrzegły potencjał Canal du Nivernais jako atrakcję turystyczną i wdrożono obszerny, trwający dekadę program rehabilitacji. Prace zapewniły zaplecze i cumowanie dla prywatnych i komercyjnych statków na trasie, co umożliwiło operatorom włączenie kanału na trasę ich wakacji na barkach we Francji. Mnóstwo okolicznych atrakcji można podziwiać zarówno z wody, jak i podczas wycieczek nad brzegiem morza.

Atrakcje na trasie Jedną z najpopularniejszych atrakcji na trasie jest wspaniałe opactwo Saint-Germain w Auxerre. Pochodzący sprzed ponad tysiąca lat kompleks klasztorny zawiera w swoich krużgankowych murach prawdziwy skarb historii. Wraz z najstarszymi malowidłami ściennymi w kraju, archeolodzy odkopali sarkofag z VI wieku, a krypty, nawa i wieża opactwa są prawie całkowicie nienaruszone.

Canal-du-Nivernais.jpg

Coś bardziej energicznego, co można zrobić na trasie kanału w uroczej wiosce Merry-sur-Yonne, to wspinaczka przy słynnym punkcie orientacyjnym Le Saussois. Ta imponująca skała położona na bardzo malowniczym tle jest znana jako jedno z najtrudniejszych miejsc wspinaczkowych w kraju, chociaż istnieje wiele wstępnie przykręconych miejsc, w których nowicjusze mogą również wyciąć zęby.

Mając reputację jednego z najciekawszych i najprzyjemniejszych miejsc na wakacje na barkach we Francji, historia, inżynieria i krajobrazy Canal du Nivernais służą jako ważne przypomnienie przeszłości i wspaniały wgląd w teraźniejszość.