relaks na rowerze

Niestety ponad 60% naszej dorosłej populacji oznajmia, że nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Wśród tych co jednak trochę się poruszają większość bo 70 % deklaruje, że jest to jazda na rowerze. Systematycznie jeździ 22% ogółu, od czasu do czasu 35%, a 13% tylko okazjonalnie.

Rower wykorzystujemy głównie do jazdy rekreacyjnej (74% przynajmniej okazjonalnie jeżdżących na rowerze) oraz jako środka komunikacji (50%). Dla co trzeciej osoby (32%) rower jest narzędziem do ćwiczeń mającym zapewnić zdrowie fizyczne. Jazdę wyczynową uprawia tylko 5% badanych i w zdecydowanej większości są to osoby młode.

Wg. innego zestawienia 85% używa jednośladu do rekreacji, a 14 jako narzędzie do uprawiania sportu. Polacy wciąż nie są wyedukowani i ich świadomość w zakresie rowerów jest niska. Co prawda moda na górale powoli przemija, ale to właśnie rowery górskie (jeździ na nich 35,7% respondentów) są najpopularniejsze. Na kolejnych miejscach znajdują się turystyczne (16%) i miejskie (13,8%).

Jazda na rowerze może przyczyniać się do:

  • poprawy zdrowia fizycznego
  • poprawy zdrowia psychicznego
  • poprawy sprawności sportowej

Wpływ roweru na zdrowie

To chyba nie jest żadną tajemnicą, że jakikolwiek ruch ma znakomity wpływ na organizm człowieka. Od zarania dziejów ludzie większość czasu byli w ruchu, aby przeżyć. Rozwój cywilizacji niestety nie sprzyja obecnie temu aby się poruszać. Większość wolnego czasu poświęcamy temu, żeby odpocząć. Aktywny odpoczynek także może być mega przyjemny.

Dla naszego samopoczucia najlepiej jeżeli aktywność fizyczna odbywa się w tempie takim, aby umożliwiało swobodną rozmowę. Staraj się, aby ta aktywnośc była uprawiana 2-3 razy w tygodniu do 2godz.

Jazda na rowerze jest dużo lepsza niż bieganie, bo nie obciąża stawów. Przemyśl to choćby w kontekście odchudzania.

Innym elementem wartym przemyślenia jest dojazd do pracy na rowerze!

Wpływ roweru na psychikę

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, albo nie każdy o tym myśli jak zbawienny dla nas ma wpływ ruchu na psychikę. W poradniach zdrowia psychicznego ruch jest wręcz zalecany jako forma terapii.

Jazda na rowerze świetnie oczyszcza umysł, jest to udowodnione naukowo, że podczas ruchu mózg oczyszcza się z toksyn. Podczas dłuższego wysiłku uwalniane są także endorfiny zwane hormonem szczęścia. Ponadto rower jest, dosłownie i w przenośni odskocznią od tego co czeka Cię w pracy i w domu. Masz wtedy wyłącznie czas dla siebie i dla resetu głowy.

Wpływ sportowy

14% z deklarujących jeździ na rowerze w wyższych celach. Coraz więcej jest także organizowanych amatorskich i rodzinnych wyścigów rowerowych. Wyróżniłem to jako osobną kategorię, lecz de facto jest to połączenie psychiki i ficzyności. To tam można spotkać sięze znajomymi o tej samej pasji, a także z nimi pokonkurować.

Jaki rower wybrać

Wg strony Jakirower.pl Najpopularniejszym typem roweru jest niewątpliwie rower crossowy i to taki najczęściej używamy. Wyposażony on jest w duże koła i cienkie opony zapewniające małe opory toczenia. Pozycja na takim rowerze jest wyprostowana i komfortowa, można tak jechać wiele dni.

Na Dla osób z cięciem sportowym dobrym wyborem może okazać się rower górski. To też na góralach rozgrywanych jest najwięcej wyścigów.

Dla fanów szosy świetnie nada się wygodny rower szosowy enurance lub gravelowy, na którym można jeździć nie tylko na aasgalcie ale także na szutrowych drogach.

Dla tych małych najlepsze są lekkie rowery dla dzieci. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tych najmłodszych. Może i nie są to najtańsze rowery ale warto przemyśleć taki zakup.