medytacja-zen

Można powtarzać do znudzenia, jak wiele medytacja przynosi korzyści całemu naszemu ciału i duchowi. Nie trzeba znać wszystkich rodzajów medytacji, znajdź tą która jest Ci najbliższa.

Każdy z nas powinien nauczyć się medytować, aby zregenerować ciało, umysł i ducha. Uczy to jak zmierzyć się ze zmianami i przeciwnościami, które pojawiają się w naszym życiu. Jednak bardzo często ci, którzy decydują się podejść do tego, poddają się jeszcze przed rozpoczęciem zdezorientowani dużą liczbą istniejących dzisiaj technik medytacyjnych.

W rzeczywistości nie ma jednego sposobu na medytację. Na przestrzeni wieków rozwinęły się dziesiątki metod i praktyk, wśród których naprawdę trudno jest zorientować się, aby znaleźć tą, która odpowiada naszej osobowości i postawom.

Mało tego. Niektóre rodzaje medytacji idą w zupełnie przeciwnym kierunku niż inne. Zalecając techniki na antypodach (poruszanie się lub stanie w miejscu, kontemplacja lub uzewnętrznianie itp.), aby osiągnąć ten sam efekt końcowy. Pytanie, które zadają sobie wszyscy początkujący, jest zatem zawsze takie samo. Która technika medytacji jest dla mnie odpowiednia?

Przygotowaliśmy ten mini przewodnik specjalnie po to, aby wyjaśnić tę wątpliwość i zapewnić niezdecydowanym ogólną koncepcję najczęstszych rodzajów medytacji, ich głównych cech i pochodzenia. Mamy nadzieję, że pomoże ci zorientować się w gąszczu wszystkich istniejących technik medytacji i zapewni pierwszą pomoc w znalezieniu takiej, która najlepiej pasuje do twojej osobowości i celów.

Zacznijmy od tego czym jest medytacja. Otóż wg. wikipedii to praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości dla uzyskania dobroczynnego skutku, albo aby umysł uznał treść odmiennego stanu bez identyfikowania się z nim lub jako cel sam w sobie.

Oto przedstawiam wszystkie rodzaje medytacji:

Medytacja zen (zazen)

Medytacja zen lub zazen to klasyczna buddyjska medytacja siedząca, z którą wszyscy kojarzymy koncepcję medytacji. Został poczęty w VI wieku naszej ery. przez indyjskiego mnicha i praktykowany siedząc ze skrzyżowanymi nogami. Punktem oparcia tej medytacji jest oddech i bezruch: konieczne jest skupienie się, aby zawsze pozostać w teraźniejszości z umysłem.

Jego korzyści to zwiększona świadomość, umiejętności obserwacji i samokontrola.

Medytacja transcendentalna

Transcendentalna Medytacja transcendentalna to technika medytacyjna praktykowana poprzez recytację mantry. Został wynaleziony przez mistrza Maharishi Mahesh Yogi w Indiach w 1955 roku i wprowadzony na Zachód pod koniec lat sześćdziesiątych.

Aby ją praktykować, musimy znaleźć najbardziej odpowiednią dla nas mantrę i recytować ją z zamkniętymi oczami przez określony czas każdego dnia.

Jego dobrodziejstwa to odnowiona harmonia z naszym bytem i całym światem wokół nas, a także poczucie wyciszenia i wewnętrznego spokoju, które przenika nas recytując naszą mantrę.

Medytacja Vipassana

Vipassana wywodzi się z „wizji”, a jej początki sięgają VI wieku pne. Praktyka ta ma swoje korzenie w buddyzmie i jest również znana jako „uważna medytacja”, oparta właśnie na świadomości naszego oddechu. Jest praktykowany poprzez skupianie całej uwagi na przedmiocie, materialnym lub niematerialnym, i jego ruchach.

Pozwala nam podnieść naszą duchowość na wyższy poziom, z którego wywodzi się nowa, znacznie bardziej oświecona wizja życia.

Medytacja uważności

Uważność jest gałęzią medytacji vipassany, rozwiniętej około 1970 roku w celu „westernizacji” jej koncepcji. Uważność opiera się na trzech kluczowych koncepcjach: obserwowaniu i nie osądzaniu, tu i teraz (skupienie się na teraźniejszości) oraz przejrzystości emocjonalnej (analizowanie naszych działań bez uprzedzeń).

Jego korzyści to znoszenie bólu poprzez świadomość i całkowitą akceptację siebie.

Ho’oponopono

Nazwa Ho’oponopono identyfikuje hawajską technikę uzdrawiania o bardzo starożytnych korzeniach. Z czasem przekształciła się w rodzaj medytacji. Podobnie jak medytacja transcendentalna, praktykowana jest poprzez recytowanie mantry (która w tym przypadku jest tylko jedna) i służy do gojenia ran wewnętrznych, praktykowania sztuki przebaczenia i znalezienia harmonii z duszą.

Chodząca medytacja

Medytacja chodzenia została wymyślona przez samego Buddę podczas czterdziestoletniego przebudzenia, podczas chodzenia boso po różnych regionach Indii. Ta medytacja, jak sama nazwa wskazuje, jest praktykowana podczas chodzenia i pozwala nam oczyścić umysł ze zbędnych myśli podczas fizycznego ruchu ciała, pomagając nam dotrzeć do celu z dużo jaśniejszym umysłem niż punkt wyjścia. Służy do zdyscyplinowania umysłu, reorganizacji myśli i pomaga nam znaleźć spokój w naszym codziennym ruchu.

medytacja-buddyzm

Medytacja Kundalini

Jest to bardzo złożona technika medytacyjna, której ostatecznym celem jest obudzenie energii kundalini, która jest formą energii zwiniętej wokół podstawy naszego kręgosłupa. Każda sesja kundalini koncentruje się na określonej czakrze i ma na celu obudzenie lub podkreślenie jej korzyści.

Budząc energię kundalini, uzyskujemy pełną samorealizację i głęboką radość, która wypływa z naszego wnętrza.

Dynamiczna medytacja

Medytacja dynamiczna jest częścią aktywnych technik medytacyjnych opracowanych przez mistrza Osho i jest rodzajem medytacji, która wymaga więcej ruchu i ekspresji. Jest praktykowana w rzeczywistości, pozwalając naszym emocjom i ciału na swobodny ruch, tańcząc i wyrażając nasze myśli z lekceważeniem. Ostatecznym celem jest wykorzystanie ruchu i szaleństwa, aby lepiej ukierunkować wrażenia, które nas przenikają, i, jako efekt drugorzędny, lepiej docenić ciszę i spokój.

Teraz, gdy daliśmy ci pierwsze wskazówki dotyczące różnych rodzajów medytacji i technik medytacyjnych, musisz po prostu pogłębić tę, która najbardziej Cię interesuje i wzbudza ciekawość. Zanim jednak zagłębisz się w medytację o higiene umysłu możesz zadbać w inny sposób. Zobacz jak kilku krokach można szybko się odstresować. Zastanów się jak dobrze zakończyć dzień pracy i zapomnieć o stresie dnia. Moją radą jest, aby zawsze rozpoczynać od ćwiczeń z medytacją z przewodnikiem, aby zacząć zanurzać swój umysł w procesie medytacji, a następnie poświęcić się praktykowaniu techniki medytacji, do której jest CI najbliżej.