Jak jest naprawdę

Zielona herbata jest zdrowa temu nikt nie może zaprzeczyć. Znajdziemy w niej bowiem ważne związki chemiczne, które w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia. Jednak jest pewne, ale ponieważ picie jej w zbyt dużych ilościach może wywołać odwrotny efekt i wpłynąć negatywnie na zdrowie.

Najpierw o zaletach

Zielona herbata ma to do siebie, że zawiera pożyteczne składniki takie jak polifenole. W skrócie są to organiczne związki, które mają silne działanie przeciw utleniające. Jak wiemy z biologii przeciwutleniacze, wzmacniają odporność komórek, zabezpieczając je przed negatywnymi procesami utleniania. Prowadzi to do wiązania wolnych rodników, dzięki czemu zapobiegamy procesom starzenia się organizmu, jak i odnowy komórkowej. Lepsze funkcjonowanie komórek zapobiega między innymi nowotworom czy też innym chorobom powiązanym z układem krwionośnym. Polifenole w rozsądnych dawkach mogą opóźnić procesy biologiczne powiązane ze starzeniem się, dlatego też tak dużo ludzi ceni te olejki i wyciągi roślinne. Stosuje się je nie tylko w samej herbacie, ale i różnego rodzaju kosmetykach.

Wady zielonej herbaty

Zielona herbata wypijana przez nas w dużych ilościach może stać się niebezpieczna. Wspomniane związki mogą w pewnym sensie zwiększać ryzyko wystąpienia anemii. Powód tego stanu rzeczy jest związany z zahamowaniem absorpcji żelaza pochodzącej z pożywienia. Polifenole mają tendencję do łącznia się z jonami żelaza co skutecznie, uniemożliwia przenikani ich z układu pokarmowego bezpośrednio do krwi. Żelazo to kluczowy składnik tworzący hemoglobinę umożliwia on transportowanie tlenu. Zbyt duży wpływ polifenoli nie działa już oczyszczająco. Może to wywołać anemie oraz niedotlenienie tkanek co sprawi, że komórki zaczną obumierać. Miejmy to na względzie, jeśli zależy nam na zdrowiu. Zielona herbata jest dobra, ale pijmy ją z umiarem.