świeża truskawka

Zdrowa truskawka to tylko kolejny czerwony owoc czy domowe remedium? Co tak naprawdę wiemy o truskawkach? Tak, oczywiście wiemy, że smakują wyśmienicie, a podane ze śmietaną na zawsze pozostaną częścią lata. Ale nawet podane z obfitą porcją śmietany, truskawki mogą być dla nas dobre. Ze wszystkich bylin są najbogatsze w witaminę C.

Przeciętna porcja truskawek około 100 gram zawiera tylko około 30 kalorii, więc są one idealne do zdrowego odżywiania. Ponieważ są bogate w witaminę C, najlepiej spożywać je z innymi owocami leśnymi, takimi jak jagody. Jagody są bardzo bogate w żelazo, a witamina C pomoże organizmowi wchłonąć żelazo. Jest to szczególnie ważne dla osób nie jedzących mięsa lub osób, które nie jedzą dużo mięsa. Zwykle naszym głównym źródłem żelaza jest przecież mięso.

Ale truskawki to coś więcej niż witamina C.

truskawki i owoce leśne

Czy truskawki mogą wybielić zęby?

Ostatnim krzykiem mody wydaje się wybielanie zębów. Wielu z nas jest gotowych zapłacić małą fortunę za różne zabiegi na zęby. Ale czy truskawki mogą zrobić to samo? Faktem jest, że prawdopodobnie tak. Wydaje się, że sok ma zdolność wybielania zębów w ciągu około pięciu minut. Wystarczy wycisnąć około 500 gramów owocu, a następnie nałożyć go na zęby. Pozostaw na około 5 minut i zmyj wodą. Po upływie tygodnia zauważysz, że Twoje zęby stają się stopniowo bielsze. Jednak niektórzy twierdzą, że wystarczy jeden zabieg. Wszystko zależy od tego, jak mocno zabrudzone są Twoje zęby, kiedy przyjdziesz je leczyć.

Truskawki lekiem na wątrobę.

W medycynie ludowej truskawki od dawna są stosowane jako środek wzmacniający wątrobę. Mówi się, że jedzenie truskawek pomoże oczyścić wątrobę tak samo skutecznie, jak wiele innych kuracji ziołowych. Truskawki zawierają bardzo interesującą gamę enzymów, które mogą w tym pomóc. Wszystko, co musisz zrobić, to jeść truskawki do śniadania, a powinieneś być w stanie poprawić pracę wątroby.

Te same enzymy są prawdopodobnie tym samym powodem, dla którego umieszczamy słomę pod truskawką. Świeża, w pełni dojrzała truskawka szybko reaguje chemicznie z glebą i zaczyna gasnąć. Specjaliści nie zajmują stanowiska w tej sprawie, ale powszechnie uznaje się, że wiele enzymów reaguje z glebą.

Czy truskawki mogą pomóc schudnąć?

Nie tylko mają niską kaloryczność, ale dzięki szeregowi enzymów, które zawierają, mogą również pomóc Ci schudnąć. Enzymy w truskawce pomogą Ci przyspieszyć trawienie i dlatego są tak dobrymi towarzyszami z malinami w misce śniadaniowej. Maliny są bogate w naturalny błonnik, który poprawi trawienie, a gdy połączysz to z truskawkami, otrzymujesz odrobinę magicznej mieszanki. Dodaj trochę greckiego jogurtu, a już z czasem będziesz na najlepszej drodze do lepszego zdrowia.

Jedno słowo ostrzeżenia – unikaj picia soku grejpfrutowego z truskawkami. Jest bardzo bogaty w pektyny i może zniszczyć wszystkie zdrowe enzymy zawarte w śniadaniu truskawkowym.

Czy truskawki to kuracja przeciwzmarszczkowa?


Zielarze od wieków zalecają kobietom z wieloma zmarszczkami nakładanie truskawek na skórę. Od dawna uważano, że jest doskonałym środkiem przeciwzmarszczkowym na drobne linie wokół oczu. Warto spróbować, ponieważ truskawki mają bardzo wysoką zawartość wody. Jeśli Twoje drobne zmarszczki są spowodowane suchą skórą, być może po prostu okaże się, że truskawki mogą Ci pomóc.

Kto powinien uważać na truskawki?

Truskawki zawierają związek zwany salicylanami, który jest bardzo podobny do aspiryny. Jeśli jesteś uczulony na aspirynę, powinieneś dwa razy pomyśleć, zanim oddasz się truskawkom. Również osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak zapalenie okrężnicy, powinny unikać truskawek. Nasiona truskawek mogą łatwo podrażniać jelita i powodować rozstrój żołądka. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest wywołanie stanu lub pogorszenie go.

Truskawki na zawsze pozostaną częścią lata, ale warto pomyśleć o uczynieniu z truskawek korzyści zdrowotnych, które będą częścią zdrowego trybu życia również przez resztę roku.