jak pozbyć sięłupieżu

Co musisz wiedzieć o łupieżu

Większość opcji leczenia łupieżu jest dość prosta, na przykład za pomocą specjalnego szamponu, który jest dostępny bez recepty. W poważniejszych przypadkach lub w przypadku łupieżu problemowego lub uporczywego, osoby, które mają łupież uporczywy, który nie ustępuje po tradycyjnym leczeniu łupieżu lub który powoduje ropnie lub owrzodzenia na skórze głowy, mogą potrzebować konsultacji dermatologa.

Co powoduje łupież?

Łupież jest spowodowany naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie. Ponieważ skóra jest naturalnie złuszczana ze skóry głowy, czasami staje się zauważalna. Chorzy mogą zauważyć płatki we włosach lub na ubraniu i mogą powodować swędzenie skóry głowy, co jest stanem znanym jako łojotok. Łupież jest zwykle spowodowany nadprodukcją sebum lub sebum w gruczołach łojowych skóry głowy. Są to gruczoły, które wytwarzają olej i pomagają organizmowi w usuwaniu martwego naskórka. Kiedy ktoś ma łupież, jego gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne i mają tendencję do zrzucania więcej skóry niż typowa osoba. Łupież może być również spowodowany przez naturalnie występujący grzyb drożdżowy znany jako Pityrosporum Ovale. Chociaż ten grzyb drożdżowy nie jest rzadkością, jeśli dana osoba ma nadmiar tego grzyba w organizmie, może rozwinąć się łupież. Brzydki stan może być również spowodowany łuszczycą lub nadmierną suchością.

Kiedy szukać leczenia łupieżu

Łupież zwykle nie ustępuje sam. Leczenie łupieżu może być proste i skuteczne. Jeśli zauważysz oznaki łupieżu, powinieneś poszukać leczenia łupieżu. Skóra głowy będzie zwykle wyglądać na zaczerwienioną lub tłustą i pojawią się białe lub żółte łuski.

Większość z nas biegnie na nasz lokalny rynek i kupuje jakieś ostre środki chemiczne, które rzeczywiście mogą przynieść chwilową ulgę, ale niewiele robią, aby naprawdę zaradzić pierwotnej przyczynie. Dlatego następnym razem, gdy pojawi się łupież, spróbuj zastosować następujące naturalne metody leczenia, a także zalecane środki zapobiegawcze, aby dotrzeć do źródła problemu.

Jaki jest sprawdzony naturalny sposób na łupież?

Goldenseal. Świetny środek ziołowy. Berberyna, składnik Goldenseal, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie oraz jest bardzo przydatna przy łupieżu. Dwie łyżeczki posiekanego korzenia należy dodać do filiżanki gorącej wody i pozostawić na 30 minut. Odcedź i dodaj 4 krople olejku z drzewa herbacianego.

Olejki eteryczne. Olejki eteryczne z rozmarynu i cytryny są również bardzo przydatne jako jeden z domowych środków na łupież. Dla nas ten środek zaradczy po prostu miesza kilka kropli olejków eterycznych z rozmarynu i cytryny w jednej czwartej szklanki oleju sezamowego. Dokładnie wmasuj tę mieszankę w skórę głowy. Pozostaw na 30 minut i spłucz.

Środek zapobiegawczy. Nadal jest dyskusyjne, czy spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może odgrywać rolę w łupieżu, ale wielu uważa, że ​​tak. Zdecydowanie zaleca się zmniejszenie ilości tłuszczów nasyconych w diecie. Zastąp je zdrowymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek i olej sezamowy.

Ryby to kolejny środek zapobiegawczy. Oleje Omega 6 i Omega 3 są ważne i niezbędne w odpowiednich ilościach. Obecnie większość z nas otrzymuje za dużo omega 6 i za mało omega 3. Zwiększenie ilości olejków eterycznych omega 3 w diecie jest dobre zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i dla walki z łupieżem. Spożywaj 2 łyżeczki oleju lnianego dziennie. Dodaj ryby, zwłaszcza ryby z zimnej wody morskiej, takie jak makrela i tuńczyk alaskański, do swojego menu co najmniej dwa razy w tygodniu, 3 razy lepiej.

Kozieradka. Aby użyć tego środka na łupież, zagotuj 2 łyżeczki zmiażdżonych nasion w filiżance wody. Po ugotowaniu pozostaw na wolnym ogniu przez 10 minut, a następnie odcedź. Dodaj pół łyżeczki miodu i wypij. Jest to silne zioło, więc nie podawaj dzieciom poniżej szóstego roku życia i zacznij od małej dawki dla starszych dzieci i osób powyżej 65 roku życia. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z doświadczonym zielarzem lub lekarzem.

Unikanie łupieżu

Najlepszą metodą leczenia łupieżu może być profilaktyka. Zawsze używaj wysokiej jakości szamponu i często myj włosy, aby kontrolować olej. Przy pierwszych oznakach łupieżu użyj szamponu przeciwłupieżowego zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeśli masz ciężki przypadek łupieżu, który nie reaguje na żadne z tych dostępnych bez recepty zabiegów, musisz udać się do lekarza specjalisty od łupieżu. Często lekarz specjalizujący się w łupieżu może również udzielić porady dietetycznej i żywieniowej, które witaminy mogą być potrzebne, aby wyleczyć problem, który masz.

Jeśli po zastosowaniu innego leczenia zauważysz, że drapiesz się i łuszczysz, porozmawiaj ze swoim lekarzem specjalistą ds. Łupieżu. Twój stan może być złym traktowaniem. W przypadku naprawdę uporczywego łupieżu należy zwrócić się do lekarza specjalisty ds. Łupieżu rasyog ajurweda dla lepszego leczenia.