ząbkowanie

Możliwe, że zauważyłeś, że dzieci uwielbiają gryźć przedmioty, są wybredne i bardzo się ślinią. Te typowe zwyczaje i cechy niemowląt można przypisać ząbkowaniu. Ząbkowanie zwykle rozpoczyna się w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy. Jest to okres, w którym zęby niemowlęcia wyrastają (lub wyrzynają się) przez dziąsła. Zęby występują parami, przy czym przednie środkowe zęby wchodzą jako pierwsze, a ostatnie zęby trzonowe z tyłu na końcu. Do ukończenia przez dziecko 3 lat wszystkie 20 zębów jest już w środku.

Zęby wchodzące na tym etapie nazywane są zębami mlecznymi. Te zęby są tymczasowe i ostatecznie wypadają w wieku od trzech do sześciu lat. Zastępują je zęby stałe, które wchodzą w ten sam sposób, co zęby mleczne; parami, a przód najpierw, a trzonowce ostatnie. Ząbkowanie przez długi czas było błędnie nazywane „cięciem”. Wbrew powszechnemu przekonaniu komórki i tkanki dziąseł są zabijane przez pewne hormony, które pozwalają zębom na pełne wyrzynanie się przez dziąsła.

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie to nieprzyjemne doświadczenie dla niemowlęcia. Zwykle wiąże się z bólem i bolesnością, zwłaszcza gdy pojawiają się zęby trzonowe. Objawy ząbkowania mogą rozpocząć się już po trzech miesiącach. Typowe objawy to:

  • Ślinienie się lub drybling
  • zmiany nastroju
  • Drażliwość lub zepsucie
  • obrzęk dziąseł
  • Płacz
  • Bezsenność
  • niespokojny sen w nocy
  • łagodna gorączka
  • Bolesne i wrażliwe dziąsła

ząbkujące-dziecko

Leczenie

Na szczęście ząbkowanie to przejściowa faza, która trwa kilka lat. Nie ma opcji leczenia, które całkowicie wyeliminowałyby ból, ale istnieje szeroki zakres dostępnych opcji leczenia, które pomagają zmniejszyć nasilenie bólu i bolesności.

Zabawki na ząbkowanie

Tradycyjnym i najczęstszym sposobem na złagodzenie bólu związanego z ząbkowaniem jest użycie miękkiej, ale mocnej zabawki, którą dziecko może ciągle gryźć. Gryzaki pozwalają dziecku wywierać nacisk na podrażnione dziąsła, a także pomagają w rozkładaniu tkanki dziąseł, aby pomóc zębom łatwiej wyskoczyć. Te gryzaki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, od patyczków marchewkowych, zabawek, po wilgotne myjki.

Zimne pokarmy również pomagają złagodzić ból u niektórych niemowląt. Produkty takie jak przeciery z owoców i warzyw, mus jabłkowy i jogurt działają najlepiej i są najłatwiejsze do połknięcia przez dziecko.

Lek

Czasami żucie zabawki lub zimnego przedmiotu może nie wystarczyć, aby złagodzić ból związany z ząbkowaniem. W takich przypadkach pediatra może zalecić leki przeciwbólowe. Najczęściej przepisywanymi lekami są NLPZ i bezpieczne dla dzieci dawki benzokainy, lidokainy i salicylanu choliny. Leki te muszą być ściśle monitorowane, ponieważ nieprawidłowe dawkowanie i kombinacje mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne.

Wcieraj w żele

Można również użyć żelu lidokainowego, który wciera się w dziąsła. Tworzy tymczasowe uczucie drętwienia, które może złagodzić ból na 10-20 minut. Przepisywane są również inne żele, podobne do tych stosowanych w leczeniu bólu dziąseł i zębów u dorosłych. Te odrętwiające żele osłabiają nerwy dziąseł, zmniejszając uczucie bólu. Istnieją również proszkowe formy żelu na ząbkowanie, zwane „proszkiem na ząbkowanie”. Osobiście mam przetestowany Dentinox.

Leki przeciwbólowe

W skrajnych przypadkach, gdy ból jest silny, pediatrzy mogą zalecać bezpieczne dla dzieci dawki acetaminofenu i ibuprofenu. Choć ibuprofen nie jest zalecany dla dzieci.

Ząbkowanie to ekscytujący, ale trudny czas zarówno dla niemowląt, jak i ich rodziców. To ważna faza wzrostu. Równie ważna jak ta faza, może być przytłaczająca próba wymyślenia, jak pomóc dziecku. Nigdy nie jest za wcześnie na ustalenie z dzieckiem pozytywnych nawyków higieny jamy ustnej.