Odpowiednia szczoteczka do zębów
Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie każdego człowieka. Przyjemny zapach z ust pozwala na płynne nawiązywanie znajomości i utrzymywanie wysokiego poziomu pewności siebie. Zęby pokazują także stan zdrowia całego naszego organizmu i w zamyśle mają służyć nam przez dobre kilkadziesiąt lat. Higiena jamy ustnej to absolutnie kluczowy czynnik dla uzyskania zdrowego uzębienia i eliminacji problemów z próchnicą.
Podstawowym elementem prewencyjnym, chroniącym przed problemami z uzębieniem jest ich regularne czyszczenie.Działanie to najlepiej ć o zębwykonywać po każdym posiłku. Jeśli jest to jednak niemożliwe to minimum dwa razy dziennie, wykorzystując przy tym szczoteczkę, pastę i nić dentystyczną. Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek, zarówno manualnych, jak i elektrycznych. Obie w odpowiedni sposób spełniają swoje funkcje, kluczowe jest to w jaki sposób zęby są szczotkowane i jak długo jest to robione. W zależności od wrażliwości dziąseł do wyboru mamy trzy rodzaje szczoteczek – twarde, średnie i miękkie. Wyboru najlepiej dokonać po konsultacji ze stomatologiem prowadzącym.
Płyny do płukania jamy ustnej
Będąc wyposażonym w odpowiednią szczoteczkę do zębów, zadbać powinniśmy również o płyn do płukania jamy ustnej, który skutecznie usunie nagromadzone bakterie i resztki pokarmu z naszych ust. Płyn pozwala także na regulację odczynu pH w ustach. Na rynku dostępne są płyny do płukania o specjalnym przeznaczeniu. Przykładem jest na przykład płyn łagodzący zapalenia dziąseł, a także ten usuwający nieprzyjemny zapach z ust, lub ograniczający odkładanie kamienia nazębnego. Kluczowym przedmiotem do higieny jamy ustnej jest nić dentystyczna, która pozwala na wniknięcie w przestrzenie między zębowe. Umożliwia to dotarcie do miejsc, w których najczęściej osadzają się bakterie. Nić zbiera bakteria, toteż kluczowe jest, aby każdą przestrzeń między zębową czyścić nieużywaną częścią nitki.
Jak często chodzić do dentysty?
Pełna higiena jamy ustnej nie byłaby możliwe bez regularnych wizyt u dentysty. Przynajmniej dwa razy w roku powinniśmy spotkać się na konsultacji ze specjalistą, który oceni jakość naszego uzębienia, podejmie ewentualne działania, a także udzieli cennych wskazówek co do codziennej praktyki związanej z myciem zębów.
Warto dbać o zęby
Nasze zęby zostały przystosowane w drodze ewolucji do radzenia sobie z twardymi elementami pożywienia, ciągnącymi się gumami i do ochrony całego kompleksu wewnątrz jamy ustnej. Zdrowe zęby nie objawiają się, więc wyłącznie pięknym uśmiechem, ale też zdrowiem całego naszego ciała. Świadczą o tym, na ile dbamy o siebie, co jemy, czy jesteśmy aktywni fizycznie. Często dopiero w momencie powstania problemów z uzębieniem budzimy się i zdajemy sobie sprawę z zaniedbań. Wówczas konieczne jest wykonanie badania RTG zębów, które pozwoli precyzyjnie określić zmiany, które zaszły w naszej jamie ustnej. Z powodzeniem może być ono również wykorzystywane do diagnostyki profilaktycznej. Zdjęcia robione są przy użyciu pantomogramu, który stosowany jest w ortodoncji, stomatologii, protetyce, implantologii, chirurgii, periodontologii i w przypadku schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Już jedno zdjęcie pozwala ocenić całość statusu zębowego, dając równocześnie porównawczy obraz obu głów żuchwy.
Kto wykonuje RTG zębów?
Badanie to może być bezpłatne w przypadku wypisania stosownego skierowania przez stomatologa prowadzącego. Ten może wykonać zdjęcie RTG u siebie w gabinecie stomatologicznym albo wysłać zainteresowanego klienta do innej poradni. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2004 każdy dentysta posiada prawo do wykonania dwóch zdjęć wewnątrzustnych w okresie jednego roku, jeśli objęty jest on planem finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Implanty zębów
Obecnie nie każdy posiada w wieku 40 lat swoje własne zęby. Jest to bardzo kłopotliwa sprawa na szczęście mamy do dyspozycji implanty stomatologiczne. Można je uznać za dobry zamiennik dla utraconych zębów.
Czym są implanty jak je umieszczamy
Przede wszystkim implant to śruba wykonana w całości z odpornego na uszkodzenia tytanu. Ma ona za zadanie zastępować korzeń, który wcześniej znajdował się w zębie. Dzięki implant nie rdzewieje i dopasowuje się do żywej tkanki. Implanty nie wywołają w nas żadnych reakcji alergicznych dlatego, są one w pełni bezpieczne dla człowieka. Prawidłowo implanty umieszcza się w trakcie zabiegu chirurgicznego, osadzając je w kości szczęki lub żuchwy. Właśnie w taki sposób powstaje podstawa, która jest jedynie elementem składowym nadbudowy protetycznej. Po czasie wszystko scala się z kością, przez co wypełnia się miejsce gdzie dawniej był korzeń zęba. Zapamiętajmy, jednak że nie są to sztuczne zęby a jedynie wykonaną z porcelany rekonstrukcją naszego uzębienia.
Czy warto korzystać z implantów
Obecnie implanty stomatologiczne to bardzo dobre rozwiązanie i stosowane na całym świecie. Nie ma ograniczeń wiekowych dlatego też implanty, można wykonywać w praktycznie każdym wypadku oprócz dzieci. Implant potrafi zastąpić braki w naszym uzębieniu, a przy odpowiednim doborze materiału nikt nie, zauważy różnicy. Implanty są estetyczne i dlatego też żuchwa i szczęki pozostaną zdrowe. Implanty poprawiają również wymowę co, jest bardzo przydatne zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku. Co ważne Implant w praktycznym zastosowaniu charakteryzuje się o wiele większą trwałością na uszkodzenia niż naturalne zęby. Nawet jeśli dojdzie do przypadkowego uszkodzenia można w każdej chwili uzupełnić zniszczoną część lub też wymienić całość. Istotne w tym wszystkim jest to, że nie ma potrzeby przechodzenia przez kolejny zabieg wymiana, odbywa się natychmiastowo.
Dla kogo jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest jedynym z poważniejszych zabiegów stomatologicznych, który umożliwia zachowanie własnego uzębienia, nawet pomimo sporej degradacji ze strony próchnicy. Efektem działania tej choroby na zęby są najczęściej zniszczenia tkanek około wierzchołkowych. Leczenie kanałowe przeprowadzane jest najczęściej w momencie, w którym ból staje się nie do zniesienia. Dopiero wtedy pacjent zgłasza się do dentysty. Objawy bólowe stanowią absolutną podstawę dla podjęcia działań związanych z leczeniem kanałowym. Mogą zdarzyć się jednak sytuacje, w których martwa miazga nie daje żadnych oznak bólowych. Problemy występuje dopiero po przeprowadzeniu kontrolnego badania rentgenowskiego, który uwidacznia zmiany około wierzchołkowe, pozwalając na podjęcie działań związanych z leczeniem kanałowym.
Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Za podstawę leczenia uznaje się usunięcie miazgi, znajdującej się wewnątrz zęba, w jego komorze. Miazga składa się przede wszystkim z nerwów, ale także naczyń krwionośnych. Właśnie dlatego zabiegi przeprowadzane są w całkowitym znieczuleniu miejscowym, co pozwala na uniknięciu bólu.
Czy wszystkie zęby mają tyle samo kanałów?
Zęby posiadają różną ilość kanałów. Im bliżej centralnej części uzębienia, tym ilość kanałów jest mniejsza. Idąc w głąb, tych kanałów jest więcej. Tak, więc zęby sieczne mają tylko jeden kanał, natomiast zęby trzonowe lub górne szóstki mogą mieć nawet pięć kanałów. Leczenie kanałowe to skuteczna metoda usuwania martwych tkanek, która jest bezbolesna, z uwagi na aplikowanie miejscowego znieczulenia. Zabiegi trwają najczęściej około godziny, jednak zdarzają się wyjątki, takie jak zęby wielokanałowe, które potrzebują nawet do dwóch godzin działań stomatologicznych. Istnieją dwie alternatywy dla tego rodzaju leczenia – ekstrakcja zęba, czyli jego trwałe usunięcie, a także zaniechanie jakichkolwiek działań. Ta druga opcja jest jednak bardzo ryzykowna, z uwagi na ilość bakterii mnożących się w kanale martwego zęba.