W ramach powstawania coraz to nowych form aktywności fizycznej powstał aeroboxing. I jak to bywa przy „nowościach” powoli wprowadza się to na polski rynek fitness a liczba zwolenników wciąż wzrasta, bo zajęcia zapewniają wszechstronny rozwój. Dużą popularnością cieszą się te zajęcia także wśród mężczyzn, którzy unikają klasycznego aerobiku czy fitness, ze względu na przekonanie, że jest przeznaczony tylko dla kobiet.
Jak sama wskazuje jest to połączenie boksu oraz aerobiku. A dokładniej – skupia na sobie trening wydolnościowy o dużej intensywności wplatając elementy takich sztuk walki jak: taekwon-do, karate, boks i kick-boxing. Ponadto popularności tej formie aktywności dodaje niegasnące zainteresowanie sztukami walki. Wiadomo – fight for life, streetfighter, fight or die, etc. 

Poprzez rożne techniki wykonywanych ćwiczeń, kształtujemy poszczególne partii mięśni takie jak na przykład uda, brzuch, pośladki czy ramiona. Trening kończy się serią ćwiczeń na poszczególne partie mięśni oraz strechingiem. Całość treningu ma bardzo atrakcyjna formę dynamicznej aktywności ruchowej połączonej z rytmem muzyki.
Głównym celem aerobox’u jest poprawa kondycji fizycznej, zwiększenie wydolności oddechowo – krążeniowej, poprawę koordynacji i dynamiki ruchów oraz spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej. Wykopy i ciosy zadawane są wyimaginowanemu wrogowi, który utożsamia ludzkie słabości dlatego każdy trening nabiera dodatkowego wymiaru pracy nad samym sobą.
W zajęciach może brać udział właściwie każdy chętny, bez względu na wiek i płeć. Dla przykładu, w Stanach Zjednoczonych na aeroboxing przychodzą nawet sześćdziesięciolatkowie, którzy oczywiście ze względu na wiek niektóre elementy wykonują w wolniejszym tempie niż ich młodsi uczestnicy.
W skład ćwiczeń wchodzi kompleksowy program fitnessu, który jak wyżej wspomniałam pozwala rozwijać kondycję, wytrzymałość siłową, a także zwiększa siłę dynamiczną, szybkość i równowagę. Oprócz tego wprowadzone są ćwiczenia na kontrolę oddechu i koncentrację, jak również elementy relaksacji i kształtowania siły umysłu. Trening opiera się na połączeniu siły, elastyczności i gibkości. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zapewniają dobrą efektywność i są przy tym bezpieczne dla zdrowia.
Aerobox zalecany jest dla osób, które poszukują zajęć o dużym zróżnicowaniu i nie lubią monotonii. Odbywają się w rytm dość szybkiej muzyki, dlatego niezbędne jest wyczucie rytmu i wytrzymałość. Ze względu na dużą intensywność treningi polecane są osobom, które ćwiczyły wcześniej np. fitness i posiadają dobrą kondycję. Wymagają także dużego nakładu energii. Instruktorzy mówią, że tego typu trening jest świetną metodą na pozbycie się stresu i negatywnych emocji w bezpieczny i korzystny sposób. Dlatego polecany jest szczególnie dla osób, które posiadają niespożyte nakłady energii i nie wiedzą, jak je spożytkować.
Na typowe zajęcia składa się godzinny trening, podzielony na rozgrzewkę, część główną i ćwiczenia rozluźniające. Rozgrzewka trwa zazwyczaj od 2 do 5 minut i w jej skład wchodzą ćwiczenia oddechowe, lekkie rozciąganie mięśni oraz proste kroki fitnessu. Główna część treningu trwa około 40 minut. W tym czasie wykonywane są ćwiczenia zaczerpnięte z różnych sztuk walki, takie jak ciosy, uderzenia oraz kopnięcia. Zazwyczaj stosuje się przemiennie ćwiczenia o dużej i małej intensywności. Ostatnie 10-20 minut zajęć przeznaczone jest na rozciąganie nóg, tułowia i ramion oraz inne ćwiczenia rozluźniające. Trenerzy podkreślają, że ze względu na dużą intensywność wykonywanych ćwiczeń bardzo ważna jest właściwa rozgrzewka przed zajęciami oraz rozluźnienie po ich wykonaniu. Po treningu należy również pamiętać o uzupełnieniu płynów.
Do zajęć nie jest wymagany specjalny strój. Bardzo istotny jest z kolei dobór odpowiednich butów – muszą być lekkie i dobrze wyprofilowane. Można również ćwiczyć boso. Ubranie powinno być lekkie i nie może krępować ruchów, dlatego najlepiej by było luźne. Paniom z dużym biustem zaleca się założenie specjalnego stanika sportowego, ze względu na dużą gwałtowność ruchów podczas wykonywania ćwiczeń.
Ćwiczenia wchodzące w skład aeroboxingu można podzielić na trzy części: ciosy górne (ang. punches), kopnięcia (ang. kickes) oraz uderzenia łokciem (ang. elbar strikes). Pierwsza grupa charakteryzuje się dużą różnorodnością i pozwala wypracować sylwetkę. Kształtuje również poszczególne partie mięśni ramion, grzbietu, klatki piersiowej i brzucha. Druga grupa ćwiczeń koncentruje się na mięśniach dolnych partii ciała oraz nóg. Stosowana jest również przy ćwiczenia oddechowych i tzw. „tlenowych” ze względu na transport tlenu z dolnych partii ciała. Trzecia grupa ćwiczeń wywodzi się z technik karate. Zwiększa wytrzymałość mięśni górnych partii ciała oraz pozwala ukształtować ramiona i barki. Niektórzy trenerzy w celu urozmaicenia zajęć wprowadzają także inne dodatkowe ćwiczenia, jak np. bieganie, marsz w miejscu lub podskoki.
Zajęcia, podobnie jak przy sztukach walki, podzielone są na stopnie wtajemniczenia. Początkowo wszystkie ćwiczenia prowadzi się w bardzo wolnym tempie, koncentrując się na tym, by nauczyć się poprawnie wykonywać ciosy i kopnięcia. Jest to bardzo ważne, by nabrać odpowiednich nawyków. Dlatego w początkowej fazie trenerzy poświęcają dużo czasu, pracując indywidualnie z każdym uczestnikiem. Z czasem zajęcia stają się coraz bardziej dynamiczne, a tempo ćwiczeń zwiększa się, osiągając od 130 do 145 bpm (uderzeń na minutę). Taka intensywność zajęć pozwala spalić nawet do 170 kalorii w ciągu 15 minut. Dzięki temu pierwsze efekty ćwiczeń mogą być widoczne już po kilku tygodniach od rozpoczęcia treningów.
