Jak się okazuje kwestia leczenia pijawkami była znana już w epoce kamiennej. Przez długie lata wierzono, że pożerają one złe duchy, mające swoje siedlisko we krwi i wywołujące choroby. Stosowano je w starożytnym Egipcie i Grecji. Pijawki rozsławione są także w krajach islamskich i w Chinach, o czym może świadczyć literatura medyczna z I wieku. n.e.
Swoje przysłowiowe 5 minut hirudoterapia przeżyła w XVIII i XIX wieku, kiedy to środowisko medyczne w Europie ogarnął szał na pijawki. Dochodziło do sytuacji, gdzie pacjent zjawiał się u lekarza a ten na dzień dobry przyczepiał mu kilkanaście pijawek a następnie przeprowadzał wywiad z pacjentem. W tym czasie rocznie we Francji i w Rosji zużywano około 100 milionów sztuk pijawek. Należy dodać, iż wpływy z ich sprzedaży były większe niż ze sprzedaży zbóż. Po 1830 roku leczenie pijawkami zaczęło zanikać, ponieważ zostało wyparte przez nowo powstające leki. Powstała współczesna farmakologia, której podstawą jest wszechobecna dzisiaj chemia. Ponownie pijawki wróciły do łask w 1884 roku za sprawą Jana B. Haycrafta, który zauważył, że krew będąca pożywieniem pijawki nie ulega krzepnięciu. Niedługo później wyizolowano hirudynę i pijawka była znowu na topie.
Tajemnica działania tkwi w biologicznie aktywnych związkach tzw. hirudozwiązkach, które pijawka produkuje i wpuszcza do organizmu. Związki te oddziaływają na konkretne miejsce i cały organizm człowieka pomagając w różnych dolegliwościach. Mają silne właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, regulują ciśnienie krwi, pobudzają cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu. Ale to nie wszystko, bo pijawka ciągle znajduje nowe właściwości.
Główne właściwości pijawki lekarskiej na organizm
- obniża krzepliwości krwi,
- niszczy skrzepy,
- poprawa zaopatrzenia tkanek i narządów w krew,
- poprawa zaopatrzenia tkanek i narządów w tlen,
- obniża ciśnienie tętnicze,
- przeciwobrzękowo,
- przywraca mikrocyrkulację,
- rozkłada odkładającą się tkankę tłuszczową,obniża poziom cholesterolu i trój glicerydów,
- przywraca przenikalność ściany naczyniowej,
- przeciwzapalnie,
- bakteriostatycznie,
- immunostymulująco i antysklerotycznie,
- przywraca energię,
- przywraca równowagę endoekologiczną,
- oczyszcza narządy wewnętrzne,
- przywraca łączenia nerwowo-mięśniowe i właściwe przekazywanie impulsów,
- pomaga odbudować uszkodzone tkanki,przeciwbólowo,rozpuszcza twory torbielowate,
- blizny,
- zrosty,
- pozytywny wpływ na cały organizm (poprawia sen, apetyt, nastrój, uspokaja).
Mechanizm działania pijawki lekarskiej
1. Faza przekłucia się przez skórę – samo przystawienie pijawki odczuwane jest jako uszczypnięcie ( często porównywane do ugryzienia komara ) przechodzące w lekkie pieczenie. Podrażnione zostają właściwe receptory nerwowe w skórze człowieka co daje odpowiedni sygnał do mózgu, mobilizując go do działania mającego zapobiec bądź zwalczyć patologię.
2. Lecznicze właściwości związków farmakologicznych (leków) znajdujących się w gruczołach pijawek, po przekłuciu skóry. Wówczas do układu krwionośnego dostają się unikalne związku chemiczne o funkcji leczniczej, które pijawki syntetyzują w sobie. Najsłynniejszym związkiem jest hirudyna, która ma silne działanie przeciwzakrzepowe i antykoagulacyjne.
3. Spuszczenie krwi wywołane działaniem pijawek, aktywuje do działania cały układ krążenia człowieka tym samym mobilizując siły obronne do walki z procesem chorobowym. Poprzez jedyne w swoim rodzaju właściwości lecznicze pijawki sprawiają, że coraz częściej hirudoterapię stosuje się w codziennej praktyce lekarskiej na całym świecie.
Efekty leczenia i okres są uzależnione od:
- poziomu zaawansowania choroby
- odpowiedniej diagnozy
- płci
- budowy ciała
- wieku
- nastawienia osoby leczonej
- odstępów między sesjami
- odpowiedniego miejsca przystawienia pijawki
Przed zabiegiem
Pijawka to jak się okazuje bardzo wrażliwe żyjątko, które reaguje na otoczenie, atmosferę, światło, temperaturę, stany emocjonalne (wyczuwa zdenerwowanie pacjenta, przez to może pijawka nie chcieć się przyssać hehehe ). Obawa jest zupełnie zrozumiana jednakże przed i w trakcie terapii ważne jest aby być pozytywne nastawionym do pijawki…
Po zabiegu
W miejscu gdzie była przystawiona pijawka pozostaje mała ranka, z której może lecieć krew nawet 24h. Jeśli leci za długo lub leci jej za dużo należy założyć opatrunek uciskowy lub robić zimne okłady. Spora grupa pacjentów w miejscu ugryzienia pijawki odczuwa swędzenie. Rankę należy chronić przed zamoczeniem, nie wolno dotykać i drapać ran, ponadto nie wolno zdejmować opatrunku przed upływem kilkunastu godzin oraz przynajmniej przez dwa dni po terapii nie należy przeciążać fizycznie organizmu.