Fauna Wysp Galapagos to najbardziej wyjątkowy gatunek na świecie. W tym czasie na archipelagu u wybrzeży Ameryki Południowej przyrodnik Karol Darwin oparł swoje badania, które później stały się jego „Teorią Ewolucji”.

Obecnie archipelag jest popularnym miejscem ekoturystyki, a rejsy z dziką przyrodą po Galapagos często znajdują się na szczycie listy pragnień miłośników przyrody. Jednak oprócz – aw niektórych przypadkach z powodu – odległego położenia geograficznego wyspy, wiele gatunków jest poważnie zagrożonych dla ich przetrwania, a niektóre z nich wymarły.

Ptaki naziemne na archipelagu stanowią coraz mniej liczną grupę, z których najbardziej widoczną jest zięba Darwin (która w rzeczywistości jest 15 odrębnymi gatunkami) – tak nazwana jako ich „żarówki” w teorii doboru naturalnego Darwina.

Ratowanie ptaka lądowego

Instytut Badawczy Karola Darwina (CDRI) w Santa Cruz to miejsce, które znajduje się w planach podróży każdej podróży dzikiej przyrody na Galapagos. Ich cenne prace są niezbędne dla zachowania archipelagu dzikich zwierząt, a jeden z ich wielu projektów dotyczy zwalczania pasożytniczych much zagrażających ziębom Darwinowi.

Philornis Downsi to gatunek wprowadzony, którego larwy żyją i zjadają dzieci z piskląt zięb, powodując śmierć wielu w swoich gniazdach. Uważa się, że pasożyty zewnętrzne są również odpowiedzialne za spadek liczebności innych gatunków drobiu.

Projekt Philornis

Badania przeprowadzone przez CDRI rozpoczynają się od prób powiększenia larw Philornis downsi w laboratorium, bez pomocy żywiciela – drobiu. To trudne zadanie po raz pierwszy wykonuje dedykowany student studiów licencjackich, choć zwiększanie liczby much w dużych ilościach potrzebnych do celów badawczych wciąż nastręcza problemów.

Naukowcy z CDRI udali się do Panamy, aby obserwować prace w ramach programu Missile Defensive Maintenance Program, w ramach którego regularnie produkowano miliony „sterylnych” much, aby pomóc projektowi w zwalczaniu inwazyjnych gąsienic. Naukowcy mogą przenieść to, co otrzymali z tego bardzo udanego projektu i zastosować to do bardzo pozytywnych wyników.

Chociaż muchy CDRI są hodowane w większej liczbie ze względu na osiągnięcia zespołu w ulepszaniu niektórych technik projektowych w Panamie, przekształcenie much w regularne małżeństwa nadal stanowi wyzwanie. Jednak nad tym projektem pracuje duży i oddany zespół, który jest przekonany, że znajdzie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej o biologii much, aby przejść do następnego etapu programu, polegającego na opracowaniu skutecznych metod kontrolowania liczby. Po przeprowadzeniu regularnego programu hodowlanego, skuteczne badania nad zarządzaniem muchami zapewnią duży krok naprzód w ochronie ptaków domowych.

Mały projekt robi wielką różnicę

Każdemu, kto planuje podróż dziką przyrodą na Galapagos, zrozumienie kluczowej pracy CDR zapewni lepszy wgląd w ten niesamowity świat i wyzwania, przed którymi stoi. Trwający projekt Philornis to tylko jeden z przykładów tego, jak pozornie małe projekty ochrony przyrody mogą mieć duży wpływ na ekologii archipelagu.