Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Z przeprowadzonych statystyk wynika, że jedynie 40% Polaków regularnie odwiedza gabinet stomatologiczny i w należyty sposób dba o higienę jamy ustnej. Pozostała część unika dentysty jak ognia. W związku z zaistniałą sytuacją nie należy się dziwić, że niespełna 15% dzieci może pochwalić się zdrowymi, pozbawionymi próchnicy zębami. Poważnym problemem okazuje się nie tylko kamień nazębny, próchnica i stany zapalne dziąseł, ale również poważne wady zgryzu dotykające dzieci, młodzież i dorosłych.

Nieprawidłowy zgryz objawiający się zniekształconymi, nieproporcjonalnie rozszeregowanymi zębami, asymetrią w budowie twarzy jest niestety przyczyną wielu dolegliwości. Dysproporcje w układzie szczęki są bezpośrednią przyczyną próchnicy, zapalenia dziąseł, nieprawidłowej artykulacji i problemów z gryzieniem. Co ciekawe krzywy zgryz wpływa również na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Chcąc uniknąć problemów zdrowotnych i zachować zdrowy uśmiech na długo warto już od najmłodszych lat regularnie odwiedzać stomatologa. Klinika Stomatologiczna w Wrocławiu oferuje pełen wachlarz usług dentystycznych i zabiegi z użyciem innowacyjnych sprzętów, oczywiście pod nadzorem doświadczonych medyków. Usługi stomatologiczne obejmują również badania profilaktyczne, zapobieganie i leczenie wad zgryzu.

Ortodoncja jest specyficzną dziadziną stomatologii, której zadaniem jest korygowanie wad nabytych i wrodzonych z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych. Wyspecjalizowani lekarze dbają o uzupełnienie ubytków w sposób całkowicie niewidoczny i estetyczny. Innowacyjne implanty zębowe stały się coraz bardziej popularne wśród osób dbających o wizerunek, szczególnie młodych i aktywnych zawodowo. Ortodoncja w mieście Wrocław gwarantuje wczesne wykrycie nieprawidłowości w budowie uzębienia u małych dzieci oraz dopasowanie aparatu do indywidualnych potrzeb młodzieży i dorosłych pacjentów. W przypadku najmłodszych leczenie ukierunkowane jest na bioterapię-ćwiczenia poszczególnych partii mięśni mimicznych i żucia. Z kolei wykrycie wady zgryzu w wieku powyżej 13 roku życia powinno motywować do leczenia ortodontycznego. Założenie aparatu uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju wady i wieku pacjenta. U dzieci poniżej 12 lat stosuje się aparaty ortodontyczne ruchome. Aparaty stałe przeznaczone są dla młodzieży i osób starszych.

Aparaty kryształowe, porcelanowe i metalowe przyklejane są przez lekarza do powierzchni zębów na okres od kilku tygodni do kilku lat. Rozszerzające sprężyny lub śruby wywołują nacisk na zęby sprawiając, że szeregują się pod właściwym kątem, w odpowiedniej pozycji.

Przed przystąpieniem do założenia aparatu konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG i dokładne zbadanie uzębienia. Dopiero później ortodonta przygotowuje gipsowy odlew szczęki i ustala plan leczenia.

Umieszczenie trwa ok. 1-1, 5 godziny, przez pierwsze 3 dni noszenia możliwe jest uczucie dyskomfortu. Należy jednak pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, które powinny mieć miejsce raz na 4-5 tygodni do czasu całkowitego wyleczenia.

U pacjentów z widocznymi przesunięciami zębów poleca się innowacyjne implanty zębowe hamujące rozwój wady zgryzu. Nowoczesna implantologia gwarantuje również trwałe i funkcjonalne podparcie protezy wpływające, na jakość życia pacjenta.