Godna ceremonia pogrzebowa

Nikomu chyba nie trzeba wyjaśniać, dlaczego ważna jest dobra organizacja pogrzebu. Jest wyrazem szacunku najbliższych wobec osoby zmarłej, oddaniem czci jego pamięci, znakiem, że był on kimś ważnym i kochanym. Ostatnie pożegnanie musi być wyjątkowe. Warto pamiętać jednak nie tylko o zmarłym, ale także o tych, którzy pozostali.

Po pierwszym wstrząsie pogrzebowa ceremonia jest chwilą ukojenia, odprężenia, czasem na refleksję, a dla ludzi wierzących – zwiastunem nowej nadziei. Już po pogrzebie rodzina odczuwa znaczą ulgę i zaczyna snuć ciepłe wspomnienia o zmarłym, zamiast przeżywać jego śmierć.

Pogrzeby Wrocław fot.1

Z tego powodu ten zwrotny moment jest tak istotny. Co należy zrobić, by pogrzeb by właściwie zorganizowany? Po pierwsze, należy dopilnować wszystkich formalności, postarać się o niezbędne dokumenty oraz zadbać o finanse. Kwestie formalne organizacji ceremonii pogrzebowych to mocna storna zakładu Styks. Jednak warto też zatroszczyć się o oprawę muzyczną i wizualną. Tutaj dobrze jest wysłuchać porady pracownika zakładu pogrzebowego, tak aby nie naruszyć powagi chwili, decydując się np. na ekstrawagancką trumnę albo muzykę. Pogrzeb to nie odpowiedni moment na manifestację zapatrywań estetycznych, chyba że osoba zmarła wyraziła przed śmiercią konkretne życzenia co do organizacji uroczystości.

www.styx.pl
Pogrzeby Wrocław fot.2

Dlatego wybierając przedsiębiorstwo pogrzebowe, warto rozejrzeć się po jego siedzibie. Czy jest urządzona prosto i ze smakiem? Czy ubrania pracowników są odpowiednie? Powinniśmy zastanowić się również nad odpowiednią osobą prowadzącą obrzęd. Może to być zaprzyjaźniony ksiądz albo ktoś zajmujący się tym zawodowo, który wprowadzi odpowiednią oprawę. Pogrzeb może być także odpowiednim czasem na ostatnią mowę wygłaszaną przez najbliższych. Takie przemówienie wzmaga wzruszenie i przypomina zalety zmarłego, i sprawia, że ceremonia jest bardziej ciepła.